Lipiec 31st, 2012

Folie i inne tekstylia

Bez kategorii, by admin.

folieNa co dzień nie zastanawiamy się nad tym z czego i w jaki sposób powstają przedmioty użytku codziennego. Wiemy że wykonane są z chemicznie wytworzonych tworzyw. Z pozoru nieskomplikowane  materiały takie jak szkła, folie czy nawet tekstylia, niekiedy mają dosyć głuchą i żmudną historię powstania. W dzisiejszym świecie nikt chyba nie zastanawia się co by było gdyby nie te wszystkie wynalazki. Gdzie by się nie rozglądnąć nie trudno wypatrzeć: szkło, plastik, gumę i stopy metali. Jednak zanim tworzywa stały się tak powszechne mniejsi i więksi wynalazcy musieli przeprowadzić szereg prób, eksperymentów oraz sposobów wytwarzania aby dany materiał posiadał odpowiednie właściwości mechaniczne takie jak sprężystość, wytrzymałość na bodźce mechaniczne oraz właściwą odporność na wahania temperatury.

Czy plastik byłby dziś tak powszechnie stosowanym komponentem gdyby nie fakt, że topi się w naprawdę podwyższonej temperaturze. Rozważając dalej tą myśl.. czy wszelkiego rodzaju folie były by tak powszechnie stosowane gdyby nie  fakt że mamy do czynienia z niekiedy bardzo dużą cienką powierzchnią, która jest jednocześnie odporna na załamania a jednoczenie giętka oraz rozciągliwa. Oczywiście podane przykłady to tylko początek, można by znaleźć jeszcze dużo innych przykładów jak nauka i technika przydają się w codziennym życiu. Medycyna to także nauka, która bardzo czerpie z nowinek inżynierii materiałowej, wszelkiego rodzaju implanty i zastawki oraz sprzęt stosowany na stole operacyjnym ma duże znaczenie dla rozwoju chirurgii a przede wszystkim dla pojedynczego pacjenta, który z niej korzysta. Aktualnie sporym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju materiały kompozytowe, łączące w sobie dwa lub nawet więcej różnych materiałów. Badacze zaczęli już nie tylko udoskonalać obecnie używane komponenty ale i także zastanawiać się czy dałoby się połączyć różne materiały zachowując lub nawet łącząc pozytywne cechy każdego z nich i tak na przykład powstały materiały ceramiczne z dodatkiem metalu, lub materiały będące połączeniem szkła i plastiku. Pomysłów jest naprawdę wiele, wszystko zależy oczywiście od inwencji i budżetu jednostek badawczych. Nie ma się co oszukiwać bez odpowiednich środków finansowych nie wiedzielibyśmy tego co wiemy dziś.

I tak dochodząc do końca wywodu o nauce i technice materiałowej chce zauważyć, że trzymając w ręku np. zwykłą folie należy zdać sobie sprawę, że ten z pozoru nieciekawy skrawek tworzywa jest w istocie bardzo ważnym elementem do funkcjonowania wielu gałęzi codziennego życia.

Back Top

Comments are closed.