Maj 15th, 2013

Ekrany akustyczne – ozdoba naszych dróg

Budownictwo, by admin.

ekrany akustyczneHałas jest czymś, co dla nas jest bardzo szkodliwe, ponieważ może uszkodzić nasz słuch i to w stopniu, którego nawet się nie spodziewamy zwłaszcza, wtedy, gdy jest ono cały czas i nie jest może jednorazowo taki głośny. Jednak stałe jego natężenie może sprawić, że nasz słuch cały czas będzie narażony na uszkodzenia i może to być związane z tym, że zarówno w drodze na przystanek, jak i podczas postoju na nim cały czas słyszymy szum z pobliskiej drogi, gdzie w określony porach natężenie ruchu też jest bardzo duże i słyszalne.

  • Dlatego coraz częściej nawet w miastach możemy zobaczyć ekrany akustyczne, które pełnią funkcję oddzielającą i wyciszającą hałas powstały na naszych ulicach czy autostradach, bo jednak zdrowie mieszkańców jest bardzo ważne, a przynajmniej dla władz miejskich czy lokalnych powinno być. Ekrany akustyczne na nasze szczęście są w końcu widokiem może nie najpiękniejszym w każdym miejscu czy rejonie naszego miasta, ale jednak  nie możemy wykluczyć ich z widoku, bo najczęściej to sami mieszkańcy o nie zabiegają. W większych miastach czy w ogóle w tych, w których jeżdżą autobusy miejskie, a nawet bardziej tramwaje czy pociągi wzdłuż ich trasy ustawione są ekrany akustyczne, które oddzielają często bloki czy całe osiedla od trasy przejazdu takich autobusów czy tramwajów, bo z racji na robiony hałas na ogół pociągi jeżdżą inną drogą tzn. obrzeżami miasta.
  • Niektóre z nich zwłaszcza w środku miasta czy nawet wsi są zielone czyli wykonane z odpowiedniego materiału i porośnięte zieloną rośliną, która sprawiać ma bardziej przyjazne i ekologiczne wrażenie na, co w niektórych przypadkach kładziony jest szczególny nacisk. Z kolei branża handlowa jest bardzo wyczulona na tym punkcie, bo niejednokrotnie ekrany akustyczne zasłaniają sklepy, punkty usługowe, a nie każdego stać na to, żeby w okolicy wywiesić i postawić kilka tablic informacyjnych i najczęściej możemy w takich wypadkach dojrzeć witrynę sklepową czy inną z zza ekranów akustycznych, które są przezroczyste.
  • Wiele miejscowości, które są ulokowane na trasie szybkiego ruchu czy wręcz przy autostradach obstawione są całkowicie ekranami akustycznymi, gdyż inaczej hałas powodowany przez duży ruch samochodowy jednak nie byłby korzystny, a tak w dużym stopniu jest wytłumiony. Nawet miedzy granicami państw możemy spotkać ekrany akustyczne, bo jednak mimo tego, że wielu nie uważa, aby były specjalnie estetyczne to jednak doceniamy to, ze są i wiemy, że być po prostu musza i to dla dobra okolicznych mieszkańców.

Back Top

Comments are closed.