Sierpień 8th, 2012

Do czego służą kruszywa drogowe?

Usługi, by admin.

Kruszywa drogowe to wszelkiego rodzaju materiał skalny, wykorzystywany przy budowach dróg, autostrad i innych przedsięwzięciach budowlanych. W istocie ten niepozornie brzmiący składnik jest ważnym składnikiem konstrukcji nasypów, ponieważ dzięki właśnie odpowiedniemu utwardzeniu podłoża możemy dysponować drogami dobrej jakości. Nie dziwi wiec fakt, iż do budowy drogi kierowanych jest mnóstwo samochodów ciężarowych z przyczepami po brzegi wypełnionymi tym kruszywem budowlanym.

Każdy kto mieszkał przez chwile przy budowanej trasie na pewno zaobserwował to zjawisko. Ten materiał jest równie ważny przy budowach linii kolejowych i tramwajowych, w tym przypadku jest czynnikiem na którym ułożone mogą zostać szyny, ich wsporniki i inne elementy tworzące ścieżkę dla pociągu. Odpowiednio usypany nasyp jest też gwarancją odpowiednio rozchodzących się drgań, które wywoływane przecież przez długie składy rozchodzą się z dużą częstotliwością. Czynnik ten gdyby nie znalazł odpowiedniego medium do rozchodzenia się, mógłby znacznie zmniejszyć wytrzymałość infrastruktury kolejowej. Co do samych kruszyw drogowych, jak już nazwa sugeruje mamy do czynienia z materiałem pokruszonym. W zasadzie ta sugestia jest słuszna bowiem kruszywa drogowe to odpowiednio rozkruszony materiał mineralny. Może powstawać jako produkt uboczny w procesie pozyskiwania cennych i twardych skał takich jak granit i bazalt. A także jako materiał skalny drugiej klasy wydobyty specjalnie do przedsięwzięć budowlanych. Tak czy inaczej za każdym razem w przypadku produkcji tego surowca mamy do czynienia z wielkimi konstrukcjami wydobywczymi. Zbudowanymi przez odpowiednio wykwalifikowanych inżynierów branży wydobywczej. W ostatnim czasie wykorzystuje się także kruszywa z recyklingu. Pomysł ten wydaje się być słuszną ideą ze względu na ponowne wykorzystanie elementów murów i ścian z rozebranych budynków, które nie dość że zostały słusznie spożytkowane, pozbawiając ich właścicieli i sąsiadów problemu oglądania wątpliwej urody gruzowiska to jeszcze pozwalają na zaoszczędzenie drogiego miejsca ich składowania.

Tak jak porządna droga jest dziełem wielu profesjonalnie wykształconych budowniczych, tak samo jej skład jest odzwierciedleniem poszczególnych warstw nośnych, niektóre są bardzo ważne, a pomimo to wcale ich nie widać, zaliczają się do nich kruszywa drogowe.

Autor: www.slagrecycling.com.pl

Back Top

Comments are closed.