Grudzień 10th, 2012

Aparat fotograficzny na prezent pod choinkę dla nurka

Bez kategorii, by admin.

fotografia podwodnaBez wątpienia dobra fotografia podwodna jest trudna do wykonania. Nawet najbardziej wytrawni fotografowie, gdy schodzą pod wodę, to tracą pewność siebie. Może tak się dziać z dwóch powodów, z których obydwa wiążą się właśnie ze specyficznym, wodnym środowiskiem.

Pod wodą wszystko wygląda inaczej niż na powierzchni. Żeby uzyskać przybliżenie o odpowiedniej jakości i aby widoczny był kolor czerwony, nie wystarczy tylko użyć zoomu, należy podpłynąć tak blisko obiektu, jak się da i to niezależnie od tego, czy zamierzamy użyć lampy błyskowej, czy nie. Przy czym użycie lampy błyskowej wiąże się z ryzykiem powstania na zdjęciu białych plam wynikających z tego, że zanieczyszczenia mogą odbijać światło. No i jeszcze kwestia umiejętności nurkowych – muszą być na naprawdę dobrym poziomie, ażeby móc jednocześnie pływać i robić zdjęcia. Tak więc fotografia podwodna to duże wyzwanie dla każdego, kto potrafi robić zdjęcia, ale już jego pływalność pozostawia wiele do życzenia. Kadrowanie nie jest tutaj tak proste jak w przypadku wykonywania zdjęć na powierzchni, gdzie zazwyczaj bez większego problemu można podejść do interesującego nas obiektu i skierować obiektyw dokładnie na niego.

Nawet, gdy posiadamy sprzęt z obudową, dzięki czemu robienie zdjęć pod wodą jest w ogóle możliwe, to problematyczną kwestią jest jego szybkie obsługiwanie. W rezultacie w kadrze pojawiają się nam różne dziwne rzeczy, a ryba, która nas zafascynowała, już dawno odpłynęła w siną dal. Bardzo często osobom chcącym robić zdjęcia pod wodą poleca się wzięcie kilku lekcji pływania, dzięki czemu na zdjęciach pojawi się to, co zostało zamierzone. Jeśli nie będziemy potrafili dobrze pływać, to zaaferowani swoim odmawiającym współpracy sprzętem możemy zagrozić swojemu zdrowiu (np. zahaczając o coś) lub środowisku wodnemu (możemy na przykład przesunąć kawałek wraku albo zniszczyć fragment rafy koralowej).

Z pewnością fotografia podwodna to fascynująca dziedzina, warta eksploracji. Wykonane zdjęcia będą na pewno zachwycające, zwłaszcza, że włożymy w nie bardzo dużo wysiłku.

Back Top

Comments are closed.